Diet coaching – modny trend zdrowego stylu życia czy świadoma zmiana odżywiania?

• 15 czerwca 2015 9 komentarzy
W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o zdrowym stylu życia. Coraz więcej ludzi przykłada uwagę do tego jak wygląda, podejmują przeróżne diety i zmieniają tryb życia z siedzącego na aktywny. Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie aby ruszyć z miejsca i porzucić złe nawyki. Jednak na swoim przykładzie muszę przyznać, że to nie jest takie proste. Mam pełną świadomość tego, kiedy zjem coś niezbyt zdrowego. Wiem również jak łatwo jest odmówić sobie coś niekorzystnego dla zdrowia i nie zjeść całej paczki ciastek w jeden dzień a zjeść maksymalnie jedno w ciągu dnia albo i rzadziej. Jednak coś siedzi w psychice i mimo, że mocno się staram to i tak zdarza mi się wracać do złych nawyków w odżywianiu.

Źródło zdjęcia: http://www.solte.pl/images/top-diet.jpg

Pewnie wiele z Was ma podobnie jak ja. Mimo, że staramy się być na dobrej drodze i doskonale wiemy, że te burgery czy słodycze do naszego zdrowia nic dobrego nie wniosą a jedynie zaszkodzą, to i tak zataczamy błędne koło. Jednak nie tylko medycyna, ale i pschychologia wraz z dietetyką rozwijają się po to, aby pomóc człowiekowi w wielu kwestiach życia. Dlatego też chciałabym powiedzieć co nieco o diet coachingu, który nie jest zwykłą poradą dietetyczną a głębszą wiedzą o swoim organiźmie i jego potrzebach w codziennym odżywianiu, ogółem - diet coaching to innymi słowy świadome odżywianie.

Diet coaching pomaga nie tylko na chwilę. Podczas takich sesji coachingowych specjalista dąży do wzmocnienia oraz wspierania klienta w samodzielnym dokonywaniu konkretnej zmiany w oparciu, o jego indywidualne odkrycia, wnioski i cele. Mimo słów krytyki, statystyki dzielnie bronią diet coachingu, ponieważ około 91% osób korzystających z tej formy pomocy odczuło znaczący wpływ na poprawę ich życia.

Na czym polega diet coaching? Są to profesjonalnie prowadzone cykle rozmów, które pozwalają uczestnikowi stopniowo rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nowego, i zarazem zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia. Specjalista pomaga zrozumieć potrzeby żywieniowe naszego organizmu i stworzyć indywidualny plan odpowiadający stylowi życia danej osoby. Dodatkowo, nasze ewentualne niewłaściwe nawyki zostają zmodyfikowane. Diet coaching pomaga również na podłożu psychicznym, ponieważ wzbudza wiarę we własne siły i daje motywację do zmiany. Tutaj nie ma żadnych wytycznych, ponieważ my sami poznajemy nasz organizm i jego reakcje na pokarm jaki mu dostarczamy. Opór przed zmianą maleje, ponieważ pojawia się wiedza na swój temat i świadomość po co w ogóle dostarczamy naszemu organizmowi konkretny pokarm.

Godzinna sesja kosztuje średnio około 120 złotych, przy wykupieniu pakietów często oferta jest korzystniejsza. W trakcie sesji dokonuje się analizy obecnego stylu życia, identyfikacji mocnych stron oraz obszarów wymagających poprawy. Opracowuje się Osobisty Plan Odżywiania i ustala się cele do osiągnięcia. Zaleca się 8 godzinnych sesji raz w tygodniu przez pierwsze dwa miesiące. Kolejne sesje odbywają się co 2 lub 3 tygodnie przez 2 do 4 miesięcy. Po zakończeniu procesu po upływie 3 miesięcy zaleca się spotkanie, w celu analizy wyników i omówienia postępów. Rozmawia się wówczas o przeszkodach, otrzymuje się wsparcie i zachętę do dalszego działania. 


Nie na darmo mówi się „jesteś tym co jesz” - jest w tym mnóstwo prawdy. Diet coaching pomaga odkryć tą prawdę. Nie koncentruje się jedynie na dietetyce i utracie wagi, ale również na podejściu do ciała, umysłu i ducha. Pomaga dbać o żywienie naszego organizmu, a tym samym o nasze zdrowie i dłuższe życie.

9 komentarzy

 1. ja wole sama się motywować, obecnie wracam na zdrowe tory i ćwiczenia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najlepiej jest samemu się motywować, ale czasem zdarzają się skrajne przypadki :D

   Usuń
 2. Ja totalnie mam problem jeśli chodzi o zdrowy tryb życia brakuje mi czasu;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się staram, ale mimo wszystko popełniam błędy bo uwielbiam słodkości :D

   Usuń
 3. mi by się przydało, choć udało się wyeliminować wiele złego żywienia, to skłonność do słodyczy nadal jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie o to chodzi, wszystko byłoby ok gdyby nie te słodycze :)

   Usuń
 4. Przede wszystkim ważne jest poświęcenie na to odrobiny czasu, wprowadzenie pewnych zmian i nauczenie się pewnych nawyków, później już jest lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak myślę, ale czasem najtrudniej jest zacząć :)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wypowiedź! Jeśli Ci się podoba, udostępnij dalej :)
Jeśli masz jakieś pytanie, odpowiedź znajdziesz pod swoim komentarzem.